Będzie bezpieczniej?

Producenci najpopularniejszych przeglądarek internetowych wspólnie radzili, w jaki sposób bronić się przed zagrożeniami płynącymi z Internetu – donosi serwis MKS.

Pracownicy Microsoftu (Internet Explorer), Mozilla Foundation (Firefox), Opera Software (Opera) i twórcy Konquerora spotkali się w Toronto.
Głównym tematem rozmów było wypracowanie sposobów na rozpoznawanie przez przeglądarki witryn, którym można zaufać i takich, które stwarzają zagrożenie. Ponadto zastanawiano się także, w jaki sposób zabezpieczyć technologię pop-up, by cyberprzestępcy nie mogli wykorzystywać jej do wyłudzania danych osobowych.

Jednym z zaproponowanych jest zmiana koloru paska adresu w zależności od stopnia zaufania i zabezpieczeń stosowanych na odwiedzanej witrynie. Na pasku miałyby się też pojawiać ikonki świadczące o włączeniu przez witrynę szyfrowanej transmisji danych. Ponadto każde z otwartych okien wyświetlałoby adres, spod którego została pobrana jego zawartość.

Zasada ta dotyczyłaby również okienek pop-up czy formularzy. Nie wiadomo jednak, czy wymienione sposoby zabezpieczeń zostaną zastosowane we wszystkich przeglądarkach. Przedstawiciele opensource'owych Firefoksa i Konquerora stwierdzili bowiem, że mogą jedynie zalecać a nie nakazywać cokolwiek osobom pracującym nad tymi programami.

Odsłon:  2361