Energooszczędny procesor UltraSPARC T1

Sun Microsystems zapowiedział procesor, który ma się charakteryzować nie tylko wysoką wydajnością, ale też niskim poborem mocy. UltraSPARC T1, znany pod nazwą kodową Niagara, to ośmiordzeniowy układ, którego każdy rdzeń jest w stanie wykonać do czterech zadań jednocześnie.

Do pracy będzie on potrzebował jedynie 70 watów mocy, czyli dwu-trzykrotnie mniej niż porównywalne procesory Intela czy IBM-a. Fred Kohout, wiceprezes ds. marketingu Suna, twierdzi, że jego firma wyprzeda w rozwoju procesorów konkurencję o około 5 lat, czyli od dwóch do trzech generacji.

Jeśli słowa Suna co do możliwości nowego procesora się potwierdzą, koncern może odzyskać swoją dawną pozycję oraz zwiększyć sprzedaż serwerów z własnymi procesorami i systemem operacyjnym.

Sprzedaż ta znacznie ucierpiała w 2000 roku, gdy klienci masowo zaczęli wykorzystywać procesory tańszych producentów i szukać mniej kosztownych lub darmowych systemów operacyjnych. Układy UltraSPARC T1 będą początkowo wykorzystywane w serwerach z linii Sun Fire.

Pierwsze maszyny powinny się znaleźć w sprzedaży jeszcze przed końcem bieżącego roku. Sun nie podał ich ceny.

Odsłon:  2357