Multiformatowy chipset Panasonic

Japoński koncern Panasonic zaprezentował swój najnowszy chipset dla napędów optycznych nowej generacji, który jest kompatybilny z wieloma formatami nośników, m.in. Blu-ray Disc DVD-Multi (DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW i DVD-ROM), +R, +RW, jak również wszystkim formatami CD.

Wcześniej już były dostępne chipsety dla formatów BD-R/BD-RE i DVD/CD, ale zawsze jako osobne układy, wymagające skomplikowanych systemów.
Rozwiązanie Panasonica składa się z dwóch chipów, ale jest dużo prostsze w implementacji, a ponadto oferuje obecnie najwyższą dostępną szybkość zapisu i odczytu danych.

Początek sprzedaży nowych chipsetów przewidziany jest na koniec grudnia 2005 lub początek stycznia 2006, a masowa produkcja układów rozpocznie się w pod koniec stycznia przyszłego roku. Jak zapewnia producent, chipset może być bardzo łatwo adoptowany w napędach optycznych, które mają obsługiwać wiele formatów.

Nowość Panasonica pozwala odtwarzać płyty BD-ROM, BD-R/RE 4x, DVD-ROM, CD-ROM, DVD-RAM/-R/-RW oraz DVD+R/RW. Z kolei jeżeli chodzi o zapis, rozwiązanie jest kompatybilne ze wszystkimi formatami nośników Blu-Ray, a także DVD-RAM/R/RW , DVD+R/RW i CD-R/RW.
Nowy chipset jest zgodny z interfejsami ATAPI oraz Serial-ATA, dzięki czemu napędy optyczne będzie można łatwo podłączać do komputerów.

Odsłon:  2521