Superkomputer do wizualizacji!!

Sandia National Labs, Kitware, Inc. oraz NVIDIA Corporation poinformowały o osiągnięciu znaczącego postępu w dziedzinie wizualizacji dużych ilości danych naukowych oraz ich renderowania na nowym superkomputerze Red Storm firmy Sandia.

Do renderowania tych danych wykorzystywany jest klaster "Red RoSE", umożliwiający naukowcom niezwykle precyzyjną analizę różnorakich problemów z takich dziedzin jak obrona narodowa, aeronautyka, astronomia czy badania nad środowiskiem.

Klaster "Red RoSE" będący częścią systemu wspierającego superkomputer Red Storm, składa się z 264 węzłów wizualizacyjnych (czyli stacji roboczych), z których każda wyposażona jest w karty graficzne NVIDIA Quadro FX 3400 PCI Express, dwa procesory 3.6 GHz Intel Xeon EM64T i 4GB RAM oraz łącza InfiniBand 4x HCA, pozwalające na obróbkę danych na wszystkich 264 węzłach.
Wyniki wizualizacji uzyskiwane są dzięki dostępnej na zasadach open source aplikacji ParaView (www.paraview.org).

Wizualizacja to jednen z najważniejszych elementów programu badawczego ASC, gdyż to dzięki niej można łatwiej zrozumieć ogromne ilości danych uzyskiwanych w trakcie przeprowadzanych w laboratoriach symulacji.

Odsłon:  2526