Nowy pakiet Kaspersky'ego

Na początku listopada br. w Internecie została oficjalnie udostępniona wersja beta nowego pakietu Kaspersky Internet Security 2006. Najważniejsze novum tego oprogramowania polega na zintegrowaniu w jednej aplikacji wszystkich technik służących do kompleksowego zabezpieczenia komputera przed zagrożeniami płynącymi z Sieci na bazie programu antywirusowego Kaspersky Anti-Virus.

Funkcjonalnie KIS 2006 przypomina inne produkty typu Internet Security. W jego skład wchodzą bowiem mechanizmy zapewniające ochronę przed szpiegowaniem użytkownika, włamaniami z zewnątrz oraz funkcje ochrony antywirusowej i antyspamowej.

Z ciekawszych nowych technik zaimplementowanych w programie warto wspomnieć o ochronie proaktywnej (Proactive Defense). Funkcja ta nadzoruje wykonywanie uruchomionych aplikacji, w tym makroinstrukcji, i zapisuje zmiany dokonywane w Rejestrze systemowym, w plikach itp. W efekcie tworzona jest historia działania danego procesu, dzięki czemu program jest w stanie przywrócić stan systemu np. sprzed uruchomienia szkodliwego oprogramowania.

Istotnych innowacji doczekał się również moduł antyspamowy. Po pierwsze, został on wyposażony w filtr Bayesa, po drugie, rozpoznaje wiadomości przesłane przez phisherów, po trzecie zaś, pozwala na tworzenie czarnych i białych list adresów e-mailowych. Co ciekawe, bazy danych spamu aktualizowane są obecnie przez laboratorium Kaspersky'ego nawet co 20-30 minut, podczas gdy bazy wirusów - średnio co godzinę.

Użytkownicy mobilni otrzymali dwa usprawnienia: tryb ekonomiczny pracy oprogramowania, wydłużający czas pracy na baterii, oraz opcję konfiguracji wbudowanego firewalla poprzez zastosowanie indywidualnych profili bezpieczeństwa dla sieci, z których użytkownik korzysta w różnych sytuacjach.

Z innych dodanych możliwości pakietu warto wspomnieć o usprawnieniu skanowania plików - obecnie dzięki technice iSwift moduł antywirusowy sprawdza tylko nowe pliki i te, które zostały zmodyfikowane od chwili ostatniego skanowania. Usprawniono też mechanizm uaktualniania baz - teraz ściągane są wyłącznie te uaktualnienia, które nie były jeszcze przez program pobierane. Zadaniem skanera tzw. rootkitów jest z kolei wykrywanie i eliminacja szkodliwego kodu ukrytego w systemie operacyjnym.

Cena pakietu Kaspersky Internet Security 2006 nie została na razie podana.

Równocześnie w Sieci udostępniono wersję beta pakietu antywirusowego Kaspersky Anti-Virus 2006, którego funkcjonalność w przybliżeniu pokrywa się z możliwościami modułu antywirusowego KIS 2006. Ważną wiadomością jest to, że nabywcy poprzedniej wersji KAV otrzymają za darmo uaktualnienie do edycji 2006.

Odsłon:  2531